circumfix

Пређи на навигацију Пређи на претрагу

Енглески[уреди]

Етимологија[уреди]

circum- +‎ -fix

Изговор[уреди]

Именица[уреди]

circumfix (plural circumfixes)

  1. (grammar) An affix containing both a prefixing and a suffixing element existing as a single morphological unit.

Синоними[уреди]