-a

Извор: Викиречник
Иди на навигацију Иди на претрагу
Такође погледајте: и Додатак:Варијанте од "a"

Садржај

Енглески[уреди]

Етимологија 1[уреди]

Од the homographic case endings of the nominative, accusative, и vocative forms of numerous Латински neuter second declension nouns.

Изговор[уреди]

Суфикс[уреди]

-a

  1. множине of -um
  2. множине of -on
Корисне белешке[уреди]
  • Whereas the regular pluralization in English involves adding -s or -es, English words derived from a Latin/Greek etymon where the Latin/Greek would pluralize from -on (Greek) or -um (Latin) to -a do not always do so. Usage of -a instead of -s differs between words: sometimes the two are interchangeable (e.g. memorandums/memoranda, polyhedrons/polyhedra), sometimes one is far more common than the other (e.g. neurons over neura, automata over automatons), and sometimes one is completely absent from usage (e.g. bacteria over bacteriums, dendrons over dendra)
Изведени термини[уреди]
Преводи[уреди]
Видите такође[уреди]

Etymology 2[уреди]

Possibly due to the propensity in some non-rhotic dialects to pronounce words ending in -er as if they ended in an -a.

Pronunciation[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. (Northern England) Same as -er in Standard English.
    me fatha was a corka burna doon the shipyard — “My father was a corker burner at the shipyard.”
  2. (African-American Vernacular English and other non-rhotic North American dialects) Used to replace -er in nouns.
    gangsta — “gangster”
    brotha — “brother”
See also[уреди]

Etymology 3[уреди]

Representing the nominative singular case ending of Латински first-declension feminine nouns.

Pronunciation[уреди]

Suffix[уреди]

-a (plural -ae or )

  1. Marks singular nouns, with a foundation in Greek or Latin, often implying femininity, especially when contrasted with words terminating in -us.
Synonyms[уреди]
Derived terms[уреди]

Etymology 4[уреди]

From Латински -a.

Pronunciation[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. Changes an element or substance into an oxide.
    magnesia

Etymology 5[уреди]

Shortened version of verb have.

Pronunciation[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. (slang) Alternative form of 've
    who'da thunk it?
    shoulda, coulda, woulda

Etymology 6[уреди]

Representing Italian, Portuguese, and Spanish feminine nouns.

Pronunciation[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. Marks nouns, with a foundation in Italian, Spanish, or Portuguese, implying femininity.

Etymology 7[уреди]

Added to lines of poetry and verse to maintain metrics.

Pronunciation[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. Added for metrical reasons to poetry and verse

Etymology 8[уреди]

Shortened version of preposition of.

Pronunciation[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. (slang) clitic form of o'
    lotta, loadsa, cuppa, kinda, sorta

Etymology 9[уреди]

Shortened version of verb to.

Pronunciation[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. (informal) to (infinitive marker)
    oughta, wanna, gotta, gonna

References[уреди]

  • Lesley Brown (editor), The Shorter Oxford English Dictionary, 5th edition (Oxford University Press, 2003 [1933], →ISBN), page 1
  • “-a” in Christine A. Lindberg, editor, The Oxford College Dictionary, 2nd edition, New York, N.Y.: Spark Publishing, 2002, →ISBN, page 1.

Czech[уреди]

Pronunciation[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. Forms agent nouns.
    radit + ‎-a → ‎rada
  2. Forms nouns referring to results of processes.
    naladit + ‎-a → ‎nálada

Derived terms[уреди]

Категорија Чешки речи са наставком -a није пронађена


Further reading[уреди]


Dutch[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. Шаблон:nl-noun form of
  2. Шаблон:feminine of

Synonyms[уреди]


Esperanto[уреди]

Etymology[уреди]

From feminine singular adjectives (and nouns) of the Romance languages, such as Француски ma, Италијански mia, Шпански mía, fría.

Suffix[уреди]

-a

  1. Related to, in the manner of, of. Ending for all adjectives in Esperanto.
    belo (beauty) + ‎-a → ‎bela (beautiful)
    dekstro (the right direction (as opposed to left)) + ‎-a → ‎dekstra (to the right)
    vero (truth) + ‎-a → ‎vera (true)
  2. Belonging to, of. Ending for all possessive pronouns in Esperanto.
    mi (I; me) + ‎-a → ‎mia (of me, my)
    vi (you) + ‎-a → ‎via (of you, your)
    ili (they; them) + ‎-a → ‎ilia (of them, their)
  3. -kind of. Ending of all correlatives of kind in Esperanto.
    ki- + ‎-a → ‎kia (what kind of)
    ti- + ‎-a → ‎tia (that kind of)
    neni- + ‎-a → ‎nenia (no kind of)

Derived terms[уреди]


Finnish[уреди]

Alternative forms[уреди]

  • (in words with front vowel harmony)

Etymology 1[уреди]

From Proto-Finnic *-da, from the Proto-Uralic ablative case *-ta. A variant form *-ta (whence Finnish -ta) was used after a syllable with secondary stress (suffixal gradation).

Suffix[уреди]

-a (front vowel harmony variant )

  1. (case suffix) Forms the partitive case of nouns, adjectives, numbers and some pronouns.

Usage notes[уреди]

  • This suffix is used after a short vowel or the plural marker -j-.

Etymology 2[уреди]

From Proto-Finnic *-dak. Historically, a form of a lative suffix.

Suffix[уреди]

-a (front vowel harmony variant )

  1. (verbal suffix) Forms the short form of the first infinitive of verbs.

Usage notes[уреди]

  • The first infinitive, short form, is the citation form of verbs.

See also[уреди]


French[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. Suffix indicating the third-person singular past historic of -er verbs.

Hungarian[уреди]

Pronunciation[уреди]

  • МФА(кључ): [ɒ]
  • (file)

Etymology 1[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. (possessive suffix) his, her, its, -'s, of (third-person singular, single possession)
    ház (house)a háza (his/her/its house)
    ház (“house”) → Anna háza (“Anna’s house”)
    ház (“house”) → a felkelő nap háza (“the house of the rising sun”)
  2. (possessive suffix, after a plural possessor) -s', of-s (third-person plural, single possession)
    ház (“house”) → a szüleim háza (“my parents’ house”)
    ház (“house”) → a trópusi növények háza (“the house of tropical plants” [literally, “the tropical plants’ house”])
  3. (with time expressions, referring to a point in time) ago
    Egy évszázada ment el.S/he left one century ago.
    Synonym: -val/-vel ezelőtt (e.g. egy évszázaddal ezelőtt [“-val” assimilated to “-dal”])
  4. (with time expressions, referring to a duration of time preceding the point of time in question) for
    Egy évszázada várunk rád.We have been waiting for you for a century.
Usage notes[уреди]

Шаблон:U:hu:pos-a

Declension[уреди]
Inflection (stem in long/high vowel, back harmony)
singular plural
nominative -a
accusative -át
dative -ának
instrumental -ával
causal-final -áért
translative -ává
terminative -áig
essive-formal -aként
essive-modal -ául
inessive -ában
superessive -án
adessive -ánál
illative -ába
sublative -ára
allative -ához
elative -ából
delative -áról
ablative -ától

See also[уреди]

Etymology 2[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. (personal suffix, archaic) Used to form an archaic past tense, in third-person singular, indefinite conjugation, for back-vowel verbs. The front-vowel version is -e. The suffix currently used in this place is -t, -tt, or -ott. For the full paradigm, see the usage template.

Icelandic[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. Used to form verbs from nouns.
    sparksparka — a kick → to kick
    mjólkmjólka — milk → to milk
    vonvona — hope → to hope
    ávarpávarpa — an address → to address
    ritrita — a writ → to write
    rassrassa — an ass → to spank (on the ass)
  2. Used to form adverbs from adjectives.
    illurillabadbadly

Derived terms[уреди]

See also[уреди]


Ido[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. suffix denoting adjective.
    arjento (silver (noun)) + ‎-a → ‎arjenta (silver (adjective))

Derived terms[уреди]

Категорија Идо речи са наставком -a није пронађена


Usage notes[уреди]

One may elide the final a of the adjectives, but with the condition not to produce accumulation from the consonants. One advise to use the elision mainly with the derivatived adjectives and particularly when they finish with -al-(a).[1]

References[уреди]

  1. “KGD”, in Kompleta gramatiko detaloza[1] (in Ido), accessed 2015-12-23, archived from the original on 27 January 2012

Irish[уреди]

Suffix[уреди]

Шаблон:ga-suffix

  1. plural ending of certain nouns
  2. plural ending of adjectives in the nominative, vocative, dative, and strong genitive cases
  3. genitive singular ending of third-declension nouns

Italian[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. Used, with a stem, to form the third-person singular present tense of -are verbs.
  2. Used, with a stem, to form the second-person singular imperative of -are verbs.
  3. Used, with a stem, to form the first-person singular, second-person singular and third-person singular present subjunctive of -ere verbs, and of those -ire verbs that do not insert "isc".
  4. Used, with a stem, to form the third-person singular imperative of -ere verbs, and of those -ire verbs that do not insert "isc".

Latin[уреди]

Etymology 1[уреди]

From Пра-Индо-Европски *-eh₂ (forming in this case masculine nouns).

Pronunciation[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. suffixed to the roots of verbs, forms (usually masculine) agent nouns
    adveniō + ‎-a → ‎advena
    caedō + ‎-a → ‎-cīda
    colō + ‎-a → ‎-cola
    cōnferveō + ‎-a → ‎cōnferva f
    cōnsolidō + ‎-a → ‎cōnsolida f
    scrībō + ‎-a → ‎scrība
Declension[уреди]

Шаблон:la-ndecl

Synonyms[уреди]
  • (suffixed to the roots of verbs, forms masculine agent nouns): -ō¹
Derived terms[уреди]
Категорија Латински речи са наставком -a (agent noun) није пронађена


References[уреди]

Etymology 2[уреди]

From the Old Latin -ād, originally the ablative feminine singular form of first-declension adjectives (compare -us, suffix forming adjectives).

Pronunciation[уреди]

Suffix[уреди]

(not comparable)

  1. suffixed chiefly to the stems of adjectives terminating in -ter, forms adverbs which are frequently also used as prepositions
    cis + citrā
    exter + extrā
    in- + -ter + intrā
    uls + ultrā
Derived terms[уреди]
Категорија Латински речи са наставком -a (adverb) није пронађена


References[уреди]

Etymology 3[уреди]

Declined forms of -us (suffix forming adjectives).

Pronunciation[уреди]

  • Lua грешка in Модул:la-pronunc at line 522: Параметар "ann" овај образац не користи..
  • Lua грешка in Модул:la-pronunc at line 522: Параметар "ann" овај образац не користи..

Suffix[уреди]

-a

  1. inflection of -us:
    1. nominative and vocative женског рода једнине
    2. nominative, accusative, and vocative средњег рода множине

Suffix[уреди]

  1. ablative женског рода једнине of -us

Etymology 4[уреди]

A conjugated form of -ō³ (suffix forming verbs).

Pronunciation[уреди]

Suffix[уреди]

  1. друго лице једнине презента active imperative of

Latvian[уреди]

Suffix[уреди]

Шаблон:lv-suffix

  1. Used to derive feminine nouns from masculine nouns (like English -ess).

Synonyms[уреди]

Derived terms[уреди]

Категорија Latvian речи са наставком -a није пронађена


Related terms[уреди]

Feminine suffixes that include -a:


Northern Sami[уреди]

Etymology[уреди]

From Proto-Samic *-ëk. Cognate with Finnish -e.

Pronunciation[уреди]

Phonetik.svg This entry информације о изговору. Ако сте упознати са IPA онда молим Вас додајте нешто!

Suffix[уреди]

-a (with odd-syllable stems -at)

  1. Forms nouns from verbs, indicating something used for performing the verb.
    loavdit (to cover the tent) + ‎-a → ‎loavdda (tent cloth)
  2. Forms nouns from verbs, indicating something that results from having the verb's action performed.
    čállit (to write) + ‎-a → ‎čála (writing)

Usage notes[уреди]

This suffix triggers the weak grade on a preceding stressed syllable in the nominative singular and essive, and the strong grade in the other forms.

Inflection[уреди]

Шаблон:se-infl-noun-odd

Derived terms[уреди]

Категорија Northern Sami речи са наставком -a није пронађена



Norwegian Nynorsk[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. Used to form infinitive form of most verbs
  2. Used to form imperative form of many weak verbs
  3. Used to form past tense form of many weak verbs
  4. Used to form past participle of many weak verbs
  5. Used for every singular and plural form of the adjectives formed from participle forms of many verbs
  6. Used to form singular indefinite feminine form of some pronouns and adjectives
  7. Used to form singular definite form of feminine nouns
  8. Used to form plural definite form of neuter nouns
  9. Used to form singular indefinite and definite form of weak neuter nouns
  10. Шаблон:nn-former-context Used to form singular indefinite form of weak feminine nouns
  11. (archaic)(nonstandard) Used to form dative case of singular definite weak masculine and neuter nouns
  12. (archaic)(nonstandard) Used to form singular definite and plural indefinite feminine form of adjectives

Old English[уреди]

Alternative forms[уреди]

Etymology 1[уреди]

From Пра-Германски *-ô.

Suffix[уреди]

-a

  1. Ending forming adverbs
    hwær + ‎-a → ‎hwāra (where)
    ġilīco (similarly)
    singal (continuous) + ‎-a → ‎singala (continually, constantly)

Etymology 2[уреди]

From Пра-Германски *-ô. Cognate with Old High German -o.

Suffix[уреди]

-a m

  1. nominative masculine n-stem ending
    nama (name); scūa (shadow)
  2. used to form masculine agents from verbs
    huntian (to hunt) + ‎-a → ‎hunta (hunter)
    etan (to eat) + ‎-a → ‎ǣta (eater)
    giefan (to give) + ‎-a → ‎giefa (giver)
    bēodan (to announce) + ‎-a → ‎boda (bode)
    witan (to know) + ‎-a → ‎wita (wise man)
Declension[уреди]
Derived terms[уреди]
Категорија Стари Енглески речи са наставком -a није пронађена


Descendants[уреди]
  • Средњи Енглески: -e

Old Norse[уреди]

Alternative forms[уреди]

Etymology[уреди]

EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg Ово entry недостаје етимолошких информација. Ако сте упознати са пореклом овог израза, додајте га на страницу etymology instructions. Такође можете да разговарате о томе Etymology scriptorium.

Suffix[уреди]

-a

  1. indicates negation; does not



Portuguese[уреди]

Pronunciation[уреди]

Etymology 1[уреди]

From Old Portuguese -a, from Латински -a.

Suffix[уреди]

-a f

  1. forms feminine nouns and adjectives
    Uruguai (Uruguay) + ‎-a → ‎uruguaia (woman from Uruguay)

Etymology 2[уреди]

From Old Portuguese -a, from Латински -at.

Suffix[уреди]

-a

  1. forms the third-person singular present indicative of verbs ending in -ar
    João fala português.
    John speaks Portuguese.

Etymology 3[уреди]

From Old Portuguese -a, from Латински .

Suffix[уреди]

-a

  1. forms the second-person singular affirmative imperative of verbs ending in -ar
    João, conta-nos o seu apelido.
    John, tell us your last name.

Etymology 4[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. forms the first-person singular present subjunctive of verbs ending in -er and -ir
    É importante que eu coma carne.
    It is important that I eat meat.
  2. forms the third-person singular present subjunctive of verbs ending in -er and -ir
    É importante que ele coma carne.
    It is important that he eat meat.
  3. forms the third-person singular affirmative imperative of verbs ending in -er and -ir
    Ei você aí, coma carne.
    Hey you there, eat meat.
  4. forms the third-person singular negative imperative of verbs ending in -er and -ir
    Ei você aí, não coma carne.
    Hey you there, don’t eat meat.
Usage notes[уреди]

The third-person imperative isn’t used with third person pronouns, it’s used with você, which is a second-person pronoun but always takes third-person conjugation.

Etymology 5[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. (slang) used in the end of shortenings
    vestibular + ‎-a → ‎vestiba (university admittance test)
    vagabundo + ‎-a → ‎vagaba (loafer)

Romanian[уреди]

Alternative forms[уреди]

  • -ua (used for feminine nouns ending in a stressed vowel or diphthong)

Pronunciation[уреди]

Etymology 1[уреди]

From Латински illa, nominative feminine singular of ille.

Suffix[уреди]

-a f

  1. (definite article) the (feminine singular, nominative and accusative)
Usage notes[уреди]

This form of the definite article is used for feminine nouns in the nominative and accusative cases which end in or in an unstressed vowel:

The suffix is also used with feminine adjectives in the nominative and accusative cases to make the articulated definite form, often for emphasis, and it is used before the noun it modifies:

Related terms[уреди]
  • -l (masculine/neuter singular nominative and accusative)
  • -i (masculine/neuter plural nominative and accusative)
  • -le (feminine plural nominative and accusative)
  • -lui (masculine/neuter singular genitive and dative)
  • -ei (feminine singular genitive and dative)
  • -lor (plural genitive and dative)

Etymology 2[уреди]

From Латински -āre, the ending of the present active infinitive form of first conjugation verbs. Cognate with Шпански -ar, Француски -er, Италијански -are, etc.

Suffix[уреди]

-a

  1. A suffix forming infinitives of many verbs.
Related terms[уреди]

See also[уреди]


Serbo-Croatian[уреди]

Etymology 1[уреди]

Suffix[уреди]

-a (Ћирилица правопис )

  1. Suffix appended to words (usually verbal stems) to create a feminine noun, usually denoting a relation or to form a proper noun.

Etymology 2[уреди]

From Прасловенски *-a, from Пра-Индо-Европски *-ōd, the thematic ablative ending.

Suffix[уреди]

-a (Ћирилица правопис )

  1. Forms the genitive singular of masculine and neuter nouns and indefinite adjectives.

Slovak[уреди]

Alternative forms[уреди]

Etymology[уреди]

From Прасловенски *-ę.

Suffix[уреди]

-a n

  1. Forms nouns for young animals and other diminutives.

Declension[уреди]

Usage notes[уреди]

  • After labio-dental and bilabial consonants is used instead.

Spanish[уреди]

Etymology 1[уреди]

From Латински -a.

Suffix[уреди]

-a

  1. -ess. (Used to form feminine singular nouns.)
    señor; señora — “gentleman; lady”
    camarero; camarera — “waitor; waitress”
  2. (Used to form the feminine singular adjectives.)
    frío; fría — “cold; cold”

Derived terms[уреди]

Etymology 2[уреди]

From Латински -at, the third-person singular present active indicative ending of first conjugation verbs.

Suffix[уреди]

-a

  1. -s. (Used to form the third-person singular (also used with usted) present indicative mood of regular -ar verbs.)
    hablar; habla — “to talk; talks”

Derived terms[уреди]

Etymology 3[уреди]

From Латински -eam, Латински -am, and Латински -iam the first-person singular present active subjunctive endings of second, third, and fourth conjugation verbs, respectively; and from Латински -eat, Латински -at, and Латински -iat, the third-person singular present active subjunctive ending of second, third, and fourth conjugation verbs, respectively.

Suffix[уреди]

-a

  1. (Used to form the first and third-person singular (also used with usted) singular present subjunctive mood of -er and -ir verbs, also used for the imperative mood of usted.)
    comer; aunque yo coma — “to eat; even if I ate”; salir; por favor, salga Ud. — “to leave; please leave (formal)”

Derived terms[уреди]

Etymology 4[уреди]

From Латински , the second-person singular present active imperative ending of first conjugation verbs.

Suffix[уреди]

-a

  1. (Used to form the second-person singular imperative mood of -ar verbs.)
    hablar; ¡Habla! — “to talk; Talk!”

Derived terms[уреди]


Swedish[уреди]

Etymology[уреди]

From Old Norse -a, from Пра-Германски *-ōną.

Suffix[уреди]

-a

  1. (on a positive adjective) Suffix to mark that the corresponding noun is either in plural or in definite singular form
  2. Marker of definiteness for noun plurals ending in -n (fourth declension).
    läten; lätena; "sounds; the sounds"
  3. A verb-building suffix that can be added to noun or adjectives, such as disk (dishes)diska (do the dishes) or öl (beer)öla (to drink beer)
  4. Create a noun from a numeral, such as tre (three)trea (a three; a bronze medalist; a three-room apartment)

Usage notes[уреди]

On adjectives 
Traditionally, if the noun is in definite singular form it should not refer to a male human, if it uses the suffix -a. If it refers to such a person, the suffix should instead be -e, but one should note that this rule is not universally adhered to - in particular dialects of northern Sweden does not recognize the -e suffix at all, but use -a in all instances.

Conjugation[уреди]

For weak verbs with a voiceless ending stem:


For weak verbs with a voiced ending stem:


Derived terms[уреди]

Категорија Шведски речи са наставком -a није пронађена



Turkish[уреди]

Alternative forms[уреди]

  • (after a vowel) -ya, -ye
  • (after a possessive, dative only) -na, -ne
  • (in words with front vowel harmony) -e

Suffix[уреди]

-a (in words with back vowel harmony)

  1. Used to form the dative case.
    İstanbul’a — “to Istanbul”
    Ankara’ya — “to Ankara”
    İzmir’e — “to Izmir”
    babasına — “to his father”
  2. Used to form gerunds.
    yürüye — “by walking”

Volapük[уреди]

Suffix[уреди]

-a

  1. A morpheme used to mark the genitive singular of a word (such as a noun, adjective or pronoun). It is also the most common morpheme used in creating innumerable compound words, some of which can be very long (e.g., pledadinaselidöp "toy store, toy shop", tanoganilamedin "antibiotic", taglumaladälamedin "anti-depressant", natrinakarbatazüd telik "bicarbonate of soda").
    Elaf Tyrannosaurus rex älifon in taledadil, kel nu binon dil Nolüda-Meropa.
    Tyrannosaurus rex lived in an area of the earth, which is now a part of North America.
    Buks binons stumem lärnazilana (/ lärnazilanastumem / stumem lärnazilanik).
    Books are a scholar's tools.


Изведене речи: -a

2
  1. -a
  2. - a

Фузи ћирилица: -a

+

+

++

++

+++

+++


+++++++++++++++

Проширени садржај


++++++++++++++++++++++++++++


+++++++++++++++++++++++++++++

+++++++++++++++++++++++++++++

циклична група
Paley13.svg🁣🀲🀳🂓
О слици