Пређи на садржај


U+0E0F, ฏ
THAI CHARACTER TO PATAK

[U+0E0E]
Тај
[U+0E10]

Тајски[уреди]

Тајски Википедија има an article на:
Википедија th

Изговор[уреди]

Orthographic
ʈ
Phonemicตอ
t ɒ
ตอ ปะ-ตัก
t ɒ    p a – t ạ k
РоманизацијаPaiboondtɔɔdtɔɔ bpà-dtàk
Royal Institutetoto pa-tak
(standard) IPA(key)/tɔː˧//tɔː˧.pa˨˩.tak̚˨˩/

Слово[уреди]

(dtɔɔ)

  1. dtɔɔ bpà-dtàk (ปฏัก), the 15th consonant letter of the Thai alphabet

Usage notes[уреди]

See also[уреди]

  • (dtɔɔ dtào) (a Thai letter with the same pronunciation of the same class)


Примери:

Викицитатиบท 4

Шаблон:119:003