odbojka

Idi na navigaciju Idi na pretragu

Odbojka(eng.volleyball) dobija ime od engleske riječi volej-dizanje i bol-lopta. Igra se na dva polja i cilj je zabiti loptu u protivničko polje. Igra se u tri seta, jedan set sadrži 25 poena. Tako se igra svaki set. Izuzetak je peti koji se igra ako je 2:2 po setovima koji sadrži 15 poena.

Potezi[uredi]

Serviranje se izvodi iza polja tako što se lopta baci u vazduh i snažno udari da dođe do protivničkog polja. Tako se započinje igra, i sbi ostali poeni.

Čekić se primjenjuje kod primanja protivničkog servisa, obrane polja i prema odbijenih lopti od bloka. Ruke se spajaju u tzv. čekić, podlaktice su paralelne i unutrašnji deo podlaktica je okrenut prema gore. Ovaj način odbijanja se koristi za prvi dodir s loptom kod prijema servisa i za efiksanu odbranu polja kod smečiranja protivničkih napadača. U današnje vreme kada je uveden libero kao igrač specijalizovan za ovu tehniku, libero preuzima glavni deo obrane terena kako u prijemu servisa tako iu obrani od protivničkog smeča.[[1]]

Dizanje je posao dizača. U jednoj ekipi ima samo 1 dizač. To se radi jednom rukom. Igrač ima pravo da tri puta žonglira u timu ili on i njegova ekipa gube poen.

Smeč ili pucanje je kada lopta ide iznad mreže a igrač može da skoči dovoljno visoko da je vrati. onda se smečuje.

Blok koji rade blokeri se radi tako što se skoči i onda se postave ruke da se vrati lopta.[[2]]

Upijač se koristi kada lopta ide daleko od igrača onda se skače i diže lota sa rukama.[[3]]

Kuvanje je kada smečer umjesto da zakuca skrati loptu tako da je protivnici ne mogu stići.