Шаблон:nl-conj-wk

Извор: Викиречник
Иди на навигацију Иди на претрагу
Inflection of nl-conj-wk (weak)
infinitive {{{1}}}en
past singular {{{1}}}de
past participle ge{{{1}}}d
infinitive {{{1}}}en
gerund {{{1}}}en n
verbal noun
present tense past tense
1st person singular {{{1}}} {{{1}}}de
2nd person sing. (jij) {{{1}}}t {{{1}}}de
2nd person sing. (u) {{{1}}}t {{{1}}}de
2nd person sing. (gij) {{{1}}}t {{{1}}}de
3rd person singular {{{1}}}t {{{1}}}de
plural {{{1}}}en {{{1}}}den
subjunctive sing.1 {{{1}}}e {{{1}}}de
subjunctive plur.1 {{{1}}}en {{{1}}}den
imperative sing. {{{1}}}
imperative plur.1 {{{1}}}t
participles {{{1}}}end ge{{{1}}}d
1) Archaic.