Пређи на садржај

trap

trap

trap (српски, ћир. трап)[уреди]

Категорије: риб. кол.


Значења:

  1. Stražnji, uži deo vrške. [1] Нови Сад[2]
  2. Stražnji deo kola. [2]

Примери:

  1. Zȁdnji trȃp je tȁnji i slàbiji, krȁći. [3] [4] [5] [6] Ковиљ Јамена Гибарац Сремска Рача Кукујевци Мартинци Свилош Черевић Сремска Каменица Јарак Хртковци Вогањ Врдник Кленак Платичево Грабовци Огар Купиново Карловчић Прхово Војка Голубинци Марадик Крушедол Бешка Крчедин Белегиш Нови Сланкамен Бољевци Батајница Сомбор Стапар Бачки Брестовац Сивац Пачир Вајска Дероње Лалић Кула Бајша Мартонош Силбаш Деспотово Змајево Турија Чуруг Мол Руменка Ченеј Каћ Шајкаш Гардиновци Тител Српски Крстур Банатско Аранђелово Санад Тараш Елемир Меленци Башаид Српска Црња Радојево Арадац Житиште Итебеј Чента Идвор Перлез Орловат Ботош Конак Сефкерин Панчево Црепаја Добрица Омољица Баваниште Долово Алибунар Ковин [2]
  2. I ȍndak se vèzīva s cùpāntama šȇs komáda na prȅdnjem trápu i na zȁdnjem trápu. [2]


Референце[уреди]

  1. Велимир Михајловић—Гордана Вуковић, Српскохрватска лексика рибарства. Нови Сад (Филозофски факултет), 1977, 457 стр.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Речник српских говора Војводине, измењено и допуњено издање у 4 тома, приредили мр Дејан Милорадов, Катарина Сунајко, мр Ивана Ћелић и др Драгољуб Петровић, Матица српска, Нови Сад.
  3. Софија Димитријевић, Етнолошка истр. живања у околини Сомбора. — Рад, 18—19, 1969—1970, 83—100, стр. 87.
  4. Багрем бели. 1986, 146 стр, стр. 35, 40.
  5. Стари занати у Војводини. 1992, 340 стр, стр. 119.
  6. Гордана Вуковић—Жарко Бошњаковић—Љиљана Недељков, Војвођанска коларска терминологија. Нови Сад (Филозофски факултет), 1984, 258 стр.

Напомене[уреди]