Пређи на садржај

tàcna

tàcna

tàcna (српски, ћир. та̀цна)[уреди]

Значења:

  1. Posuda od različitog materijala u obliku ploče s uzdignutim ivicama koja služi za nošenje manjih sudova i jela. Јасеново[1]

Примери:

  1. Na tàcni su svȉ dȁrovi koji gȍsti ìdu na vèridbu. [2] Жабаљ Вашица Моровић Сремска Рача Сот Нештин Сремска Митровица Черевић Хртковци Суботица Мартонош Пачир Стапар Лалић Дероње Товаришево Каћ Бачка Паланка Ђала Банатско Аранђелово Санад Кикинда Ново Милошево Српска Црња Итебеј Меленци Јаша Томић Конак Ботош Маргита Велико Средиште Вршац Уљма Црепаја Врачев Гај [1]
  2. Na tàcni ìmāš koláča kaki gȍd ti sȑce požèlī, pa bȋraj. Лаћарак [1]
  3. Òvo kȃžemo tàcna di su šólje. [2] Дрљан [1]


Референце[уреди]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Речник српских говора Војводине, измењено и допуњено издање у 4 тома, приредили мр Дејан Милорадов, Катарина Сунајко, мр Ивана Ћелић и др Драгољуб Петровић, Матица српска, Нови Сад.
  2. 2,0 2,1 Гордана Вуковић, Терминологија куће и покућства у Војводини. Нови Сад (Филозофски факултет), 1988, 508 стр.

Напомене[уреди]