muskedisto

Есперанто

Есперанто Википедија има an article на:
Википедија eo

Етимологија

Од Француски mousquetaire (muskedo + -isto).

Именица

једнина множина
Номинатив muskedisto muskedistoj
Акузатив muskediston muskedistojn

muskedisto

  1. мускетар