Пређи на садржај

matrjoŝko

Есперанто

Есперанто Википедија има an article на:
Википедија eo


Етимологија

Од Руски матрёшка (matrjóška).


Именица

једнина множина
Номинатив matrjoŝko matrjoŝkoj
Акузатив matrjoŝkon matrjoŝkojn

matrjoŝko

  1. матрјошка